Finał konkursu Żywimy zdrowo i ekologicznie

12 czerwca 2014r. w Zespole Szkół Niepublicznych w Gąsawie odbył się finał I edycji  konkursu Żywimy zdrowo i ekologicznie zorganizowany przez Gąsawskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społeczno – Wychowawczych im. Jadwigi Dziubińskiej, w którym wzięło udział sześć par uczniów reprezentujących szkoły gimnazjalne Powiatu Żnińskiego.

Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami wysłuchali wykładu pana Ryszarda Gordona na temat specyfiki prowadzenia gospodarstwa ekologicznego oraz zalet produktów ekologicznych. Natomiast wpływ spożywanego jedzenia na zdrowie człowieka omówił reprezentujący Stowarzyszenie Miłośników Przyrody „Wierzba” lek. med. Wojciech Szczęsny.

Zaproszeni goście i uczniowie wspólnie degustowali potrawy przygotowane na bazie ekologicznych  produktów: karkówki, polędwicy, grillowanych warzyw i sezonowych owoców.

Jury w składzie: Prezes Stowarzyszenia Aleksandra Adamska, dietetyk pani Bożena Korniluk i pan Zbigniew Korniluk oceniało wykonane plakaty pt. Mój ekologiczny posiłek oraz przygotowaną przez młodzież Kanapkę ekologiczną i wyłoniło zwycięzców:

   I miejsce – Julia Kasprzyk, Agnieszka Bereźnicka  (Publiczne Gimnazjum nr 3 w Żninie),

  II miejsce – Karina  Gronowska, Filip Brzykcy  (Zespół Szkół Niepublicznych w Bożejewicach),

  III miejsce – Joanna Kowalczewska, Weronika Tomaszewska (Zespół Publicznych Szkół w Gąsawie).

Na zakończenie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu przez Wicestarostę Żnińskiego Andrzeja Hłonda i Prezes Stowarzyszenia Aleksandrę Adamską.

Nagrody w formie zestawów kuchennych zostały zakupione w ramach projektu ze środków finansowych Starostwa Żnińskiego.

Kulinarna przygoda ze zdrową żywnością okazała się niezwykle ciekawa i inspirująca. Pozwoliła odkryć nowe smaki ekologicznych produktów, z których pod okiem instruktorów pana Karola Lizaka i pana Waldemara Szredera młodzież przygotowywała potrawy. Wiedzą na temat ekologii w rolnictwie podzieliła się  Dyrektor ZSN Grażyna Mielcarzewicz, a znaczenie właściwych nawyków żywieniowych przybliżyła pani Bożena Korniluk.

final2